Podzimní splíny
16.10.2023
Podzimní čas s sebou nepřináší více problémů, jen většině starostí přikládáme větší váhu, než si ve skutečnosti zaslouží. V sychravém počasí jednoduše řešíme věci jinak, než když na nás působí letní paprsky. Mnohé lidi právě v tomto počasí přepadají nejrůznější splíny, pro které se vžil pojem „podzimní deprese”. Většinou ale o deprese nejde, jen o sezónní afektivní poruchu projevující se pocity úzkosti, smutku a nervozity.
Vše souvisí s ovlivňováním biologických rytmů v důsledku redukce denního světla. To následně vede k vyšší produkci hormonu melatoninu, který je odpovědný za funkci řízení rytmů den – noc. Melatonin má také velmi rozsáhlé účinky na velké množství fyziologických funkcí: ovlivňuje mimo jiné metabolismus, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu a v neposlední řadě chování a psychologické reakce. Na změny světelných podmínek více reagují lidé mladšího a středního věku. U žen se obtíže vyskytují dvakrát častěji, což je pravděpodobně dáno tím, že jsou více emotivní, a tyto stavy tedy více prožívají.
Deprese je pak mnohem vážnější problém, který ovlivňuje výkonnost člověka a projevuje se přetrvávajícím smutkem či pokleslou náladou, výrazným snížením zájmu či schopností prožívat potěšení v aktivitách, ze kterých se dříve těšil a poklesem energie ústícím do zvýšené únavnosti.
Mezi běžné projevy deprese také patří zpomalení fyzického pohybu, řeči nebo myšlenkových procesů. Objevovat se může i bolest hlavy, zad či žaludku a problémy se spánkem. K depresi patří také smutek, skleslost, úzkost a přecitlivělost, dokonce až hněv, podrážděnost a agresivita. Změny lze pociťovat i co se týče chutí. V neposlední řadě se postižený může potýkat se sexuální dysfunkcí.
Kromě těchto hlavních příznaků mohou lidi s depresí provázet myšlenky nebo pokusy o sebepoškození či sebevraždu. Proto je zapotřebí tyto příznaky nepodceňovat a raději vyhledat pomoc odborníků.
Jak na podzimní splíny?
Zkuste aromaterapii. Aromatické oleje se skvěle hodí pro navození příjemných pocitů, optimismu či na povzbuzení duchovního vědomí. Pravé přírodní oleje s léčivou silou rostlin mají výrazné účinky.
1. Máta peprná
Tento éterický olej zlepšuje psychickou pohodu, zvyšuje výkon a je tak vhodný jak při plnění náročných mentálních úkolů, zároveň také pomáhá překonávat psychickou únavu.
Další předností tohoto oleje je, že dokáže zlepšovat sportovní výkon, včetně síly, okysličování či výdrže.
2. Rozmarýn
Éterický olej z rozmarýnu působí výborně na zlepšování paměti a soustředění. Zároveň pomáhá zvyšovat rychlost a přesnost reakcí při nejrůznějších událostech.
3. Šalvěj levandulolistá
Éterický olej z této šalvěje brání rozpadu cholinesterázy (skupiny enzymů, které způsobují reakci, jež je zapotřebí k návratu neuronu do klidového stavu), což zlepšuje duševní výkon, bdělost, paměť a zároveň snižuje psychickou únavu.
Jak používat tyto éterické oleje?
Před použitím jakéhokoli éterického oleje nejprve proveďte test, kdy kapičku oleje kápněte do loketní jamky, ruku poté ohněte v lokti a přimáčkněte k tělu a v této poloze setrvejte 5 minut. Jakmile se na kůži objeví jakékoliv známky zarudnutí či podráždění, nesmíte tento olej dál používat (k inhalaci, ale i aplikaci na pokožku), zřejmě jste na něj alergičtí.
Způsobů použití olejů existuje více a můžeme si vybrat ten pro nás nejpříjemnější. Olej můžeme nechat postupně odpařovat ve vodě z aromalampy, vybídnout spřízněnou duši, aby nás namasírovala, nebo si udělat prostě jenom hezkou voňavou chvilku ve vaně plné horké vody.
Dvě až tři kapky éterického oleje si můžete dopřát i během ranní sprchy. Stačí olej kápnout na vnější okraje sprchy a vdechovat páru.
Oleje je také dobré střídat. Například éterický olej máty peprné je vhodné používat denně po dobu max. 3 týdnů. Poté je dobré si dát další 3 týdny pauzu.
Novinky
- 16.10.2023 Podzimní splíny
- 9.2.2021 Trápí vás post-covid syndrom
- 4.12.2020 Čemu se vyhnout před usínáním
- 16.11.2020 Sezónní afektivní porucha
- 20.10.2020 Umí zbavit depresí i virů
- 6.10.2020 Máta zn. duševní pohodu
- 18.9.2020 Jak správně dýchat
- 1.8.2020 Jak být šťastnější
- 5.6.2020 Griffonia simplicifolia
- 20.5.2020 Jarní "restart"
- 4.5.2020 Výživa zlepšuje náladu
Novinky
- 16.10.2023 Podzimní splíny
- 9.2.2021 Trápí vás post-covid syndrom
- 4.12.2020 Čemu se vyhnout před usínáním
- 16.11.2020 Sezónní afektivní porucha
- 20.10.2020 Umí zbavit depresí i virů
- 6.10.2020 Máta zn. duševní pohodu
- 18.9.2020 Jak správně dýchat
- 1.8.2020 Jak být šťastnější
- 5.6.2020 Griffonia simplicifolia
- 20.5.2020 Jarní "restart"
- 4.5.2020 Výživa zlepšuje náladu