Špatná nálada a deprese
8.11.2019
Necítíte se dobře, přepadá vás pesimistická nálada a je vám smutno snad úplně ze všeho? Může to být prostě jen špatná nálada, kterou občas mívá každý, ale bohužel také skutečná deprese. Pro obyčejného člověka je problém tyto rozdílné stavy odlišit, proto je někdy lepší raději se obrátit na odborníka.
Při rozlišování špatné nálady od opravdové deprese je dobré zaměřit se na intenzitu a délku špatných pocitů. Pokud jste zdeptaní nějakým člověkem či konkrétní událostí nebo jen máte problém se dostatečně soustředit, nemusí se ještě jednat o depresi.
Tento stav může být nebezpečný, pokud se tak cítíte dlouhodobě a vaše myšlenky pomalu a jistě směřují k tomu, že začnete mít pocit, že svět je tak strašný, že už v něm nechcete žít. V tomto okamžiku okamžitě vyhledejte pomoc.
Depresí trpí až třetina lidí
Podle posledních průzkumů se odhaduje, že deprese trápí téměř 30 procent všech obyvatel vyspělých zemí. Možná je takových lidí i víc, jelikož velká část takto nemocných lidí nikdy nevyhledá odborníka, tudíž je těžké přesné číslo odhadnout.
Kolem vyšetření u psychiatra či psychoterapeuta totiž ještě dnes panuje spoustu mýtů. Lidé se bojí, že pokud k němu zajdou, pak budou společností považovány za blázny, což je samozřejmě hloupost.
Pomoc odborníka přitom není dobré odkládat. Jedná se totiž o velmi závažné psychické onemocnění, které může nejen dlouhodobě znepříjemnit život, ale také vyústit až v sebevražedné jednání.
Jak na sebe deprese dokáže upozornit
Na depresi vás může upozornit několik varovných signálů. "Mezi hlavní příznaky patří pokleslá nebo smutná nálada a snížení zájmu o okolní dění či pokles příjemných prožitků. Člověk s depresí bývá stále posmutnělý, snižuje se jeho zájem o okolí, daleko méně se raduje nebo se neraduje vůbec, je těžké až nemožné ho rozveselit," vysvětlují odborníci.
Upozornit na nemoc ale mohou i vedlejší příznaky jako velká únava, kdy by člověk nejraději nevstal ani z postele, pořád by jen spal a nebo naopak celé noci probloumá a nemůže spát. V obou případech lidé ztrácejí všechny potřeby, snad kromě chození na WC. Dokonce ani na jídlo nemají chuť a nebo je naopak přepadá vlčí žravost.
Někdy se tito lidé utápí ve výčitkách, neustále se obviňují, že nedokáží nic zvládnout, i kdyby se sebevíc snažili a přestávají si věřit.
Velmi nebezpečné myšlenky
Asi nejzávažnější stav nastává, pokud se depresivní lidé nesoustředí na nic jiného, než na svou smrt. Úvahy o sebevraždě pak bývají velmi časté a tím i velmi nebezpečné.
Upozornit na to může už jen fakt, že je člověk smutný a svou smrt začne pouze naznačovat. V tenhle moment, je návštěva u lékaře prostě nutností. Při tomto myšlení totiž stačí malinký krůček k činům.
Deprese se dá léčit a tak jako u většiny onemocnění, čím dřív je vyhledána pomoc lékaře, tím bývá léčba snazší a naděje na úplné vyléčení narůstá.
Novinky
- 8.11.2019 Špatná nálada a deprese
- 12.2.2018 Serotonin zlepšuje náladu, ale pomáhá tělu i jinak
- 5.2.2018 Léky na nervozitu
- 5.2.2018 Jak na deprese
- 5.2.2018 Škarohlídství se nenosí
Novinky
- 8.11.2019 Špatná nálada a deprese
- 12.2.2018 Serotonin zlepšuje náladu, ale pomáhá tělu i jinak
- 5.2.2018 Léky na nervozitu
- 5.2.2018 Jak na deprese
- 5.2.2018 Škarohlídství se nenosí