Jak na nervozitu

9.3.2018

jak_na_nervozitu.pngV žebříčku stresů je nervozita pravděpodobně někde mezi trémou a strachem. Nervózní můžeme být v mnoha případech. Čeká nás něco důležitého nebo neznámého, něco nás potkalo, nevíme, co bude dál, jak to dopadne a podobně. Většinou jde o krátkodobější stavy, které pak až v delším časovém měřítku můžou přejít ve skutečný stres.

Nervozita ale může být i prospěšná. Umožní nám se soustředit na nějaký problém nebo se určitému nebezpečí vyhnout. Nervózní můžeme být i v prostředí, které je pro nás nebezpečné nebo ho nezvládáme, třeba je to výška, úzký most a podobně.

Možná se nám může zdát, že řešení těchto problémů je jednoduché... že je zvládneme sami, když to bude potřeba. Ale často to tak jednoduché zase není. Většinou nám je totiž nervozita na obtíž. Třeba nervozita před prvním rande, před první intimní chvilkou, před pracovní schůzkou, před soudním jednáním. Nervozita nás může tak přemoci, že věc úplně zrušíme, nebo ji pak nezvládneme. Takže jak na nervozitu?

Účinný boj s nervozitou

Nejdřív bychom měli vědět, proč jsme nervózní, co je příčinou. Někdy stačí získat bližší informace, uklidnění od odpovědné či blízké osoby. Může nám pomoci třeba trocha tréninku, zahrát si například na situaci předem. Většina lidí si myslí, že jednoduchým řešením je vzít si nějaký prášek na uklidnění, ale i tak to chce podpořit boj proti nervozitě, třeba procházkou či během v přírodě, ale i trochu jiného sportovního adrenalinu.

Za účinný boj proti nervozitě se považuje vyvážený přísun esenciální aminokyseliny tryptofan. Tato, pro mnohé neznámá aminokyselina má v těle zásadní roli. Díky ní vzniká neurohormon nazývající se Serotonin, který nám dodává pocit klidu, štěstí a radosti. Jmenuje se Serotonin a pokud je ho nedostatek, tak jsou stresové situace plné nervozity zcela běžné. Ačkoliv se tryptofan nachází v hojném množství v čokoládě nebo červeném mase, nemusí ho být takové množství, které by nám dostatečně pomohlo. Jeho hladinu lze doplnit i prostřednictvím doplňků stravy a tím si dodat dostatek “materiálu” pro hormony štěstí a tím zůstat klidnými i v životních situacích, které by většina lidí psychicky nezvládla.

Ideálně potraviny či doplňky stravy ještě zkombinujme s naší oblíbenou činností, jelikož v době, kdy jsme nervózní, je dobré se něčím zabavit, abychom na příčinu zapomněli.

Pokud nervozita nepřekročí hranici našeho zdraví, nemusíme se jí obávat, ale nesmíme ji podlehnout. Jak se říká, chce to klídek, kafičko, trochu svařeného vínka, ale samozřejmě všeho s mírou.

woykoff2017 > Novinky > Jak na nervozitu