Čemu se vyhnout před usínáním

4.12.2020

Kvalitní spánek ovlivňuje doslova všechno. Naši náladu, váhu, imunitní systém a mnoho dalšího. Přesto výzkumy ukazují, že mnoho lidí spánek podceňuje nebo s ním má problémy. Jaké tipy na usínání doporučují spánkoví experti?

usínání.1.jpg

1. Nesledovat večer a v noci zprávy

I když se večer může zdát jako ideální čas na to dohnat všechny nejnovější informace ohledně covidu nebo politiky, pravda je, že před spaním bychom se měli vyhnout všem věcem, které v nás vyvolávají úzkost.

V dnešní době jsou zprávy bohužel plné informací, které vzbuzují špatnou náladu nebo nežádoucí emoce, jež mohou vést ke špatnému spánku. Zprávy totiž působí na naši psychiku podobně jako sledování hororu a stimulují naši mysl, aby byla ve střehu, což brání v plynulém přechodu do spánku.

2. Vyhýbat se práci z postele

S příchodem koronavirové pandemie začalo mnoho lidí pracovat z domova. Tato mimořádná situace přirozeně vybízí k nejrůznějším úlevám, jako je například práce z postele. Pravda ale je, že ložnice by měla sloužit jen na dvě věci – spánek a sex. Pokud postel začnete využívat k práci, mozek si začne postel asociovat s prací, což může vést až k nespavosti.

3. Necvičit večer

Cvičení ráno nebo během dne může přispět ke zlepšení příznaků nespavosti, ale cvičení večer může být naopak kontraproduktivní. Organismus se totiž zahřeje a zvýší se srdeční činnost, což znesnadňuje usínání.

 

4. Usínat s čistým svědomím

Snažte se, abyste se s partnerem vyhnuli před spaním vášnivým konverzacím, které mohou znesnadnit usínání. Zároveň platí pravidlo, že spát bychom neměli chodit naštvaní. Existuje totiž výzkum, jehož výsledky ukázaly, že negativní emoce se po spánku prohlubují a je těžší je z mysli odstranit.

5. Vyhýbat se kávě i alkoholu

Vyhněte se pití jakýchkoliv kofeinových nápojů po 14. hodině. Káva, čaje či energetické drinky působí jako stimulant, protože obsahují kofein. Alkohol zase narušuje spánkový cyklus, proto se po propařené noci cítíme nevyspalí, i když jsme vyspávali do oběda.

6. Netrávit v posteli mnoho času

Neležte v posteli déle, než skutečně potřebujete. Veškerý čas strávený v posteli navíc vede k rozvíjení nechtěných asociací, což může vést k narušení vaší spánkové mechaniky.

 

 

woykoff2017 > Novinky > Čemu se vyhnout před usínáním
Loading...

Novinky

Stránkování

<1 2 3 45 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

<1 2 3 45 6 >